Navštivte nás i zde:
  • Navštivte náš profil na BandZone.cz
  • Odebírejte naše videa na YouTube.com
Validace
  • Validace HTML
  • Validace CSS

Prenatální období

Kapela Smysl Decibelu byla založena na jaře 2008, kdy vzešla z torza uskupení pražských muzikantů, kteří se od ledna téhož roku scházeli ve smíchovských zkušebnách se záměrem vytvořit stálejší hudební soubor. Tomuto seskupení šéfoval kytarista Kuba (dnes basák The A-Bomb), jenž zamýšlel hrát zejména klasický rock ve stylu Deep Purple. Kubovi sekundoval Ace (kytara), Tomás (bicí), Vláďa (klávesy) a Bobsh (baskytara). V této sestavě však kapela dlouho nevydržela - Kuba po několika zkouškách odešel jinam a nedlouho po něm opustil seskupení i Ace. Mezitím bylo sousloví Smysl Decibelu ustanoveno jako název souboru, jehož budoucnost však byla kvůli celkové stagnaci dosti nejistá, což nezachránilo ani pár zkoušek, které jsme absolvovali s přispěním našeho spolužáka Fída coby zpívajícího kytaristy.

První epizoda "klasické sestavy"

Mezitím bylo od původní šablony klasického rocku upuštěno a do popředí se tak dostávaly tehdejší hudební tendence jednotlivých členů v závislosti na tom, jaké kdo zrovna prožíval hudební období. Punk, grunge, hardrock, metal, folk, ska... každou chvilku převažovalo něco jiného. Další změny se odehrály v sestavě: Vláďa se začal učit na kytaru a i s tímto handicapem se chopil pokusů o tvorbu (edit: Vláďa je snad konečně kytarista, hurá!). Po nepříliš úspěšném pokusu angažovat do skupiny pankáče Vernera coby zpěváka byl vyhozen i Fído, kterého nahradil Péťa. V tomto období, kdy jsme zkoušeli na Strahově, vznikly později největší hity Smyslu (Flanelová košile, Svině - ale o tom ještě tehdy nikdo nevěděl, že). Bobsh, který si v létě mezitím našel další působiště u již zavedené kapely Burning Tone, míval na progresivní aktivity Smyslu stále méně času, což vyústilo v prozatímní konec jeho působení na postu basáka.

Sláva - Sláva!

K tomuto bohužel došlo krátce před konáním hudebního festivalu Zelífest v květnu 2009, kde jsme měli odehrát vůbec první opravdický koncert, tudíž jsme byli nuceni sehnat baskytaristu na záskok. Přes naše neumětelství a asi sedmero (alespoň rozpracovaných) skladeb jsme se shodli, že naše případná neúčast kvůli absenci basáka by byla příliš krutou odpovědí na naše dlouhodobé snažení. Stalo se tedy, že se nám podařilo angažovat Tomásova spolužáka Slávu, toho času člena teplické kapely Motorband, která má poměrně zvučné jméno i za hranicemi českých zemí. Sláva se do Smyslu adaptoval velice rychle a zdálo se, že se přece jen blýská na lepší časy; tuto myšlenku podpořil i nakonec uskutečněný koncert na Zelífestu. V říjnu roku 2009 jsme poprvé okusili klubové prostředí, a to hned v Exitu Chmelnice. V této době jsme postupně rozšiřovali svůj repertoár, a ke sviním a flanelkám tak přibývala další témata. Všechny tyto aktivity byly prokládány občasnými koncerty a Slávovi za to patří velký dík, protože nám to i přes jeho značné hudební vytížení v dalších projektech poměrně slušně šlapalo.

Basová rošáda a tak dále

Poté, co jsme se v červenci roku 2010 se Slávou v dobrém rozloučili, na jeho místo nastoupil Bobsh, toho času bez hudebního angažmá. První koncert ve staronové sestavě byl sice propadák, ale my jsme směle kráčeli dál. Sbírali jsme kontakty, zaměřovali se více na rozšiřování repertoáru, marketingovou komunikaci a image, hlásili se na koncerty všude možně. Tyto aktivity poněkud zbrzdila Tomásova několikaměsíční studijní štace v Rakousku, během níž jsme stihli jedno či dvě vystoupení. Také došlo k vydání "8-bit EP" - kompilace přinášející známější písničky Smyslu v osmibitovém zvuku starých digiher, kterou jsme umístili na internet ke stažení zdarma.

Zlatá éra

Po Tomásově návratu v lednu 2011 přišlo období, které by z hlediska Smyslu bylo možno označil jako vrcholné. Rozšířil se nám okruh příznivců, fanynky nás začaly mít rády, přibývaly nové písničky a i díky ochotě kamaráda ze spřátelené kapely (HLDP) jsme v květnu vydali premiérové CD nesoucí osm skladeb a název "...a nikdo tě nemá rád" (jehož se doposud prodalo přes 50 kusů) a vezli se na své slávě. Skladby jako Svině, Somr, Alenka v říši lihu či Flanelová košile, která se dočkala třech na sobě nezávislých coververzí, se staly notoricky známé i mezi nám neznámými lidmi, stejně jako celkový projev naší kapely. To bylo dobrý.

Konec zvonec

V září 2011 se Vláďa odebral na půl roku do zahraničí, a pak se začaly dít věci. Péťa se naplno přeorientoval na bicí a vedle výhledové realizace dalších bubenických plánů nastoupil do kapely The A-Bomb (kde se setkal mimo jiné s basákem Kubou, který šéfoval tomu, co předcházelo Smyslu), Vláďa se postupem času žánrově vzdálil až příliš, Bobshe valivý punk už také příliš nebral, i v důsledku čehož jsme se rozhodli aktivní činnost kapely zakončit, abychom se mohli věnovat svým novým projektům a zkrátka tomu, co nás v muzice naplňuje. Slavnostní poslední koncert jsme odehráli v Motoráji dne 21.4.2012.

Současnost

Abychom dali sobě i našim fanouškům možnost zavzpomínat na "staré časy", rozhodli jsme se na jaře 2015 zorganizovat SmyslFest - malý festival oslavující naši slavnou formaci, kde vystoupí její reunion s životností jednoho koncertního setu spolu s kapelami, v nichž tehdejší členové Smyslu Decibelu dnes působí. Díky úspěchu této akce jsme se rozhodli uspořádat její další ročník.